O zlosti
O zlosti
Každý z nás sa stretáva s hrubosťou, ale len malá časť ľudí vie správne reagovať na zlosť, urážky, nenávisť. Aby sme uchovali svoje psychické zdravie, je potrebné sa naučiť dôstojne vychádzať z takých situácií aj v prípade, ak emócie začínajú mať navrch. Je potrebné si zapamätať, že najčastejšie urážajú a sú hrubí ľudia, ktorí sú nešťastní. Preto im robiť to isté ako odpoveď alebo sa urážať, nemá veľký zmysel. Je lepšie sa správať ako múdry samuraj z podobenstva.
Životné podobenstvo o zlosti:
Múdry samuraj učil bojovému umeniu mladých žiakov, delil sa s nimi o svoje umenia a skúsenosti. Raz, v čase, keď viedol tréning, prišiel k nim mladý bojovník, ktorý mal zlú povesť, stihol sa presláviť neslýchanou drzosťou a krutosťou. Mladý bojovník rád provokoval okolitých ľudí. Vybral si obeť a začal ju urážať nepríjemnými urážkami. Protivník, ktorý stratil sebaovládanie, skúšal potrestať grobiana, ale zlosť a zúrivosť, ktorá ho pritom ovládla, zahmlievala jeho vedomie. Oslepený ňou, protivník robil jednu chybu za druhou a ako výsledok ho mladý vojak ľahko porážal. Aj tentokrát sa bojovník rozhodol urážať samuraja ale ten na neho neobracal žiadnu pozornosť a pokračoval spokojne v odovzdávaní svojich vedomostí žiakom. Útočník sa znova a znova pokúšal uraziť učiteľa, no on zostával kľudný. Nakoniec drzý bojovník odišiel maximálne zlostný preč, bez toho aby dosiahol, že by sa samuraj rozzúril. Keď agresor odišiel, žiaci sa spýtali samuraja, prečo trpel útoky od nezvaného hosťa, veď bolo možné vyzvať ho na boj a niečomu ho "naučiť".
Múdry samuraj odpovedal:
K nenávisti, závisti, urážkam je potrebné mať vzťah ako k daru, ktorý nie je potrebné prijať. Keď neprijmeš dar, komu zostane? Komu patrí? Patrí svojmu predchádzajúcemu majiteľovi, odpovedali žiaci. Presne tak aj závisť, nenávisť, pokiaľ ich neprijmeš, zostávajú s tým, kto ich priniesol, povedal múdry samuraj.