Morok

12.05.2024

Morok - slovanský boh lži, podvodu a chorôb; syn Morany a Černoboga. Morok púšťa na ľuďí klamstvo a podvod. Má brata Moroza. Boh Morok nasadzuje svoj morok , aby chránil cesty vedúce do Pravy pred nevedomými ľuďmi. 

Kozáci hovorili o "vrhaní hmly" týmto bohom, keď vzývali jeho moc, aby zničil nepriateľov, ktorí vpadli do ruskej krajiny. Spomína sa to v kronikách. 

Morok je uctievaný aj ako boh chorôb, ich vodca, ktorý dokáže v ľuďoch vzbudiť pocit strachu, smútku, zatemniť akékoľvek udalosti v živote. Boh Morok je vnímaný ako ten, kto ľuďom spôsobuje telesné a duchovné choroby. 

Morok bdie nad tým, aby ľudia, ktorí sú schopní úmyselne prekrúcať dobro a pravdu, nešli cestou Pravdy. Slovania boli tomuto bohu vďační za to, že dokáže silou klamu šikovne zakryť cesty Pravdy, každodennym bežným životom pre nevedomých a nie dobrých ľuďí či entít. Morok dokázal zmiasť myseľ a vedomie. Bol to nielen temný, ale aj fascinujúci boh. Morok dokázal začarovať každého, kto si podľa neho nevážil vlastnú triezvomyseľnosť a svedomie. 

Slovania mali silné znalosti o mágii. Morokovu moc využívali vtedy, keď bolo potrebné vytvoriť ilúziu nejakého klamu na nepriateľov Vlasti. Takéto umenie ovládali kozácki mágovia. 

Takéto kúzlo sa nazývalo "navedenie moroka ". Boh Morok predstavuje aj patológiu, chlad a lož. Napĺňa ľudské duše temnotou a nevedomosťou. Zosiela skúšky na tých, ktorí majú veľkú moc, a odstraňuje tých, ktorí sú slabší.

Rbu BB tč.0944118857-Ivan
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!