Môj pohľad na Ruské bojové umenia-1 časť 

29.04.2017

Môj pohľad na ruské bojové umenia.
Keď si kupujete kokos ,kupujete ho celý s kôrou, dužinou a s kokosovým mliekom, preto lebo je to jeden celok. Ak by vám niekto predal prázdnu škrupinu neboli by ste s tým spokojný. Žiaľ pre bojové umenia táto "vyberavosť" neplatí, a zvlášť nie pre Ruské bojové umenia (ďalej už len -Rbu). Či už kvôli dobe v ktorej žijeme, kde obal hrá dôležitejšiu úlohu ako obsah, kde telo a "fyzično" zďaleka prevyšujú nejaké potreby "Duše", dostávame a aj si pýtame prázdne škrupiny pohybov, niekedy síce výborne zvládnutých na fyzickej báze, ale prázdnych ako tá škrupina kokosu. Učíme sa všetko okrem tých podstatných vecí, toho najcennejšieho, tej "dužiny" alebo podstaty. Rbu neboli vytvorené, len ako bojové systémy pre prázdnych ľudí, boli to celky, ktoré poskytovali komplexný prístup k človeku a k jeho "obklopujúcemu" svetu. Odpovedali na otázky , ktoré zadával život, a snažili sa ich riešiť v celku nie vytrhnuté.
Doba je taká, že sa cení hrubosť a sila(myslíme tým silu na úrovni napínania svalov), a jemnosť a pokoj a harmónia sú prejavom slabosti. Preto sa nám do popredia dostávajú bojové umenia ,ktoré sú nositeľmi týchto vlastností.
Rbu sa najviac spomína v prepojení zo slovom specnaz, teda ruské skupiny špeciálneho určenia. Keďže armáda, polícia tajné služby si hľadajú relatívne jednoduché systémy boja, ktoré sú rýchlo učiťeľné a prenesiteľné do praxe, si musíme uvedomiť že táto zložka očistí Bu do stavu a typu, ktorý jej vyhovuje. Teda polícia má svoje potreby, ktoré potrebuje pri svojich zásahoch, armáda zasa svoje, ktoré sú dosť odlišné. Iné potreby má zasa civilná osoba, ktorá chce použiť niečo, pri ochrane seba, alebo svojich blízkych. Tieto tri systémy sa v malej časti budú prelínať, ale väčšia časť bude odlišná. Takže tieto systémy prenikli k nám, ako prvé pretože vyzerajú výborne, sú funkčné a relatívne jednoduché na osvojenie. V televízore nám už od dôb Ramba masírujú do hlavy obraz superhrdinu, člena špeciálneho tímu a točí sa to v rôznych obmenách doteraz. Nechcem dehonestovať úlohu a výcvik podobných jednotiek, ale všetko je to o inom ako dostávame obraz z tv.. výcvik je skôr zameraný na taktiku skupiny, nie na superhrdinstvo jednotlivca, a jeho bojové vlastnosti bez zbrane, poväčšinou tieto vedomosti sú skôr nadobudnuté vo voľnom čase, ako nejakým organizovaným výcvikom. No ale z tohto dôvodu sa objavilo kopec "specnazákov" ktorý učia najzaručenejšiu techniku, poväčšinou ľuďom, ktorý sa chcú stať krutými bojovníkmi, bez veľkej bolesti a utrpenia vloženej do tréningu. Teda imitovaný tréning či už bojových umení, alebo drilu zo zbraňou, streľby, bez prítomnosti akéhokoľvek stresu. Nemusím Vám myslím vysvetľovať akú reálnu hodnotu taký výcvik má?( Zaujme dievčence, niečo ako náhrada za kľúč od BMW) Pri modelových situáciách útokov je útočiaci už dopredu zmierený s tým, že bude obeť inštruktora( teda na úrovni úmyslu, chýba akákoľvek snaha útočiť, je tam len fyzická imitácia) Kým sa tieto veci aspoň nezoberú do úvahy, reálna bojová hodnota akéhokoľvek systému je náhodná (teda adept je náhodou ozaj bojovník dušou).
Jedného z našich prvých inštruktorov požiadala taká civilná skupina "Rambov" o tréning ako v specnaze, a skončilo to tým, že na neho chceli podať hromadnú žalobu. Neberte tieto riadky ako bezcieľnu kritiku, ja sa len snažím rozmýšľať "nahlas" a poskytnúť pohľad na Rbu, ktorý by pomohol si ujasniť čo a prečo robíme. Samozrejme tento pohľad je môj súkromný, môžem sa mýliť v mnohých veciach, dokonca možno vo všetkom. A tak isto by si mali záujemcovia o bojové umenia ujasniť čo od nich chcú, aby potom nedošlo k prekvapeniam.(všetky tieto veci samozrejme platia na všetky štýly bojových umení, nielen Rbu)
Prečo to tak rozoberám? Veľa ľudí prichádza a chce cvičiť tvrdo, ale myslia tým tvrdo voči súperovi, sami bolesť znášať nechcú. Pri Rbu platí skôr opak byť tvrdý na seba a jemný na okolie, pôvodný štýl nemá agresivitu ani v myslení ani v pohybe. Dokonca v Spase sa hovorí o dvoch najväčších nepriateľoch bojovníka: agresivita a zatuhnutie (nepohyblivosť). Ale to neznamená, že nie je účinný, skôr naopak.
V čom vidím prínos, alebo obrovské pozitívum Rbu? Je to komplexný systém ,ktorý neformuje len telesné a nejaké bojové kvality, ale aj učí ako žiť vo väčšom súlade s okolím, dáva možnosť rozvíjať sa po duchovnej stránke, nielen fyzickej..prináša možnosť rozvoja po všetkých stránkach. Samozrejme všetky štýly komplexné nie sú, ako sme hovorili o štýloch, prezentovaných ako štýloch špeciálnych jednotiek. Keďže tieto štýly svojím spôsobom zažívajú rozmach sú zastúpené v rôznorodých autorských školách, kde vidíme veľké rozdiely v pohybe aj v komplexnosti.
Čo by Rbu malo učiť?
V prvom rade ak je to komplexný štýl tak začne meniť telo..Práca s uvoľnením je asi základom bez ktorého ísť hlbšie nie je možné. Ak si všimnete dieťa nemá to množstvo všeliakých napätí, ako dospelý človek, tie prichádzajú v priebehu života..Prežívame rôzne formy stresu, a väčšinou sa pri strese vytvára napätie, toto napätie čiastočne z tela odíde, ale zostáva mikrouzlík napätia niekde v hĺbke a ten už nezmizne, a takto to prebieha celý život kým nie sme iba kopa tých mikrouzlíkov a žijeme v neustálom napätí, keďže je prítomné stále, už ho nevnímame a myslíme si, že je všetko v poriadku, všímame si len úplných extrémov (blok na chrbtici, atď). Tieto napätia začnú deformovať naše telo a mení sa držanie tela, začínajú problémy s chrbticou kĺbmi a samozrejme je tu aj zmena osobnosti. Proste napätie sa stalo súčasťou našich životov, pozrite väčšinu štýlov bojových umení posilovanie atď.
Rbu by mali učiť, ako pomaličky sa zbaviť týchto napätí z tela aj z jemnejších súčastí človeka, učia že sila nie je spojená zo svalovým napätím, že sila je tým napätím skôr blokovaná, že cez telo poupchávané týmito napätiami nie je možné prepúšťať harmonickú energetiku( predstavte si starú zahrčkanú záhradnú hadicu plnú zaschnutého blata, ak pustíte silný prúd vody skôr sa roztrhne, akoby tú vodu viedla ďalej.) Takže v počiatkoch odoberáme napätie a zmäkčujeme telo, niektoré napätia sa dajú odobrať človeku samému, a niektoré už musí pomôcť človek z vonku "vediaci" ako. Tieto časti sa volajú "kresenie" a "očista vedomia". Predstavme si , že sme sa v detstve naľakali pavúka a vytvoril sa tam mikrouzlík napätia v tele, ale prepojený s vedomím, cez "vyvolávač" teda obraz pavúka. Naše západné metodiky pracujú s týmito obrazmi, snažia sa ich odstrániť prípadne vymeniť za nejaký pozitívny obraz, ale v tele stále ostáva ten mikrouzlík, ktorý si nájde cestu sa znova spojiť s vedomím , možno v novej forme, ale niekde vyrazí na povrch, v slovanských metodikách sa odstraňuje aj jedno aj druhé, a takto sa človek čistí od "nánosov" psychických a telesných napätí. Tento proces samozrejme nie je rýchli, môže to trvať roky a je možný len s pomocou človeka čo tú metodiku ovláda. Odstránením týchto vplyvov človek začína vidieť svet iným (svetlejším, radostnejším) a hlavne ho vidí tak ako je, nie cez "špinavé okuliare". Naše emócie teda hnev, závisť, nenávisť, a podobne pramenia odtiaľto. Keďže Rbu je pôvodne štýl duchovný, teda pracuje sa tam aj s takými vecami čomu mi hovoríme energia( energia je grécke slovo a keďže v slovanských jazykoch nebolo , berie sa ako záplata, ktorá zakrýva pojmy ,ktoré tam pôvodne boli). Takže si predstavme, že ste talentovaný, ale telo máte neočistené, neuvoľnené od napätí a tým aj vedomie zastreté nánosmi "špiny" a podarí sa nám "prebudiť" silnú energetiku..bude to isté ako v tej špinavej upchatej hadici, môže poškodiť svojho majiteľa a ešte zhoršiť jeho stav, nie náhodou všetky štýly pracovali najprv na tele a jeho spriechodnení, zmäkčení.
Veľmi skratka sme prešli uvoľnenie, samozrejme až keď sa uvoľní telo môžeme začať pociťovať silu, ako niečo nezávislé na napätí niečo čo tečie ako "voda" a nie je ohraničená naším telom, keby všade naokolo nebolo obrovské množstvo sily nič by nerástlo, nevyvíjalo sa my sme sa odsekli od tohto zdroja nevidíme ho nepociťujeme, zvolili sme si schopnosť napínať svaly, Rbu by nás mala učiť tú silu znovu objaviť aspoň po troške a začať s ňou narábať.
Keď sme uvoľnili telo, je potreba mu dať nejakú formu, nemôže byť ako vyfučaná pneumatika sklesnutá k zemi, je potreba telo naplniť silou a vyrovnať. Telo patrí k prvku voda a uvoľnené tečie k zemi, kým duša je ohnivej povahy a dvíha sa k nebu, keď sa stretnú tieto dva prvky telo je nadnášané( pocit ľahkosti) a volá sa to v tradícií "kupanie"
Ivan Ivanov časť 1

Rbu BB tč.0944118857-Ivan
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!