Medveď

08.05.2022

MEDVEĎ

V časoch mojej cesty po Rusku, som sa nachádzal na území pána von G., jedného z dvoranov, ktorého synovia práve v tom čase venovali veľa času trénovaniu šermu. Hlavne starší, ktorý sa práve vrátil z univerzity, bol virtuózom v tomto umení. Keď som raz ráno zašiel k nemu do izby, ponúkol mi súboj na rapíre. Začali sme šermovať, ale prevaha sa ukázala na mojej strane, k tomu sa ešte doplnilo želanie ponížiť ho. Skoro každý môj úder zasiahol cieľ a nakoniec jeho rapír odletel do kúta. Dvíhajúc ho položartom, polo urazeno povedal, že našiel svojho premožiteľa. No každý na svete, pokračoval, má svojho víťaza a teraz ťa odvediem k tomu tvojmu, povedal.

Bratia sa hlasno zasmiali a zakričali "Poďme, poďme. Ideme dole do pivnice" s tými slovami ma vzali za ruky a odviedli ma k medveďovi, ktorého pán von G., ich otec, držal na svojom panstve. Medveď, keď som k nemu prekvapený prišiel, stál na zadných labách, opieral sa chrbtom o stĺp, ku ktorému bol prikovaný a prednú labu mal nadvihnutú v polohe vhodnej na úder. Pozeral sa mi do očí a bolo to niečo ako bojový postoj. Nevedel som, či sa mi sníva, či som pro vedomí, keď som videl takého protivníka pred sebou. "Útočte na neho, útočte"-povedal pán von G, a skúste ho zasiahnuť.

Trocha som sa zbavil svojho úžasu, urobil som výpad rapírom a medveď ledva pohol labou a odviedol môj úder. Skúsil som ho zmiasť falošným útokom, medveď sa nepohol. Urobil som ešte jeden výpad s obrovskou rýchlosťou a ľahkosťou, človeka by som už určite bodol do hrudníka. Medveď ledva pohol labou a odviedol znova úder. Teraz som už bol skoro v situácii ako pred tým mladý pán von G. Nie srandovný výzor medveďa ma úplne zbavil sebaovládania. Údery sa striedali s falošnými údermi, s fintami a zo mňa tiekol prúdom pot. Všetko zbytočne. Nielen to, že všetky moje výpady medveď odviedol ako najlepší šermiar na svete ale falošné údery, finty vôbec neprijímal (čoho nie je schopný žiadny šermiar na svete). Pozerajúc mi do očí akoby videl moju dušu, stál so zdvihnutou labou, pripravenou na úder a keď boli moje výpady klamlivé, nepohol sa.


Henrich von Kleist "O bábkovom divadle" (1810)

Náš kanál s praktickými cvičeniami:https://www.youtube.com/channel/UCp1D_vZ0p90AsGqvIEm0iUARbu BB tč.0944118857-Ivan
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!