Cvrček

06.06.2022

Cvrček - zastavenie vnútorného dialógu

Biely šum, hlas ticha, zastavenie vnútorného dialógu, ticho mysle, cvrček a tiež aj iné názvy...

O čom hovoríme?

H.P. Blavatská písala: "Um je veľký vrah reality. Žiak musí premôcť toho vraha. Pretože - keď sa jeho vlastná forma stane pre neho nereálnou, ako všetky obrazy jeho snov, keď prestáva počuť množstvo, vtedy rozlíši jediné, vnútorný zvuk, ktorý zabíja vonkajší".

Východné tradície ako aj tiež súčasná veda, psychológia, ktorá tieto problémy rieši, ponúkajú metódy zastavenia vnútorného dialógu. Hovoria, že je potrebné počúvať hlas ticha, aby sme sa oslobodili od myšlienok, ktoré sa nekonečným prúdom pohybujú v našej hlave. Svojím pohybom rušia prácu nášho vnímania a prehlušujú náš vnútorný hlas - hlas nášho srdca. Prekážajú sústredeniu, skoncentrovaniu sa na jednu úlohu, tomu, aby sme sa mohli na plno ponoriť do nejakého procesu. Úspešní súčasníci svojou skúsenosťou ukazujú, ako je umenie ovládať svoje stavy užitočné a aktuálne. Všetkým dobre známy Steve Jobs hovoril, "pozorujte ako je neustále nepokojný váš um. Snahy urobiť v ňom poriadok, v tom chaose myšlienok, nevedú k ničomu. Iba pokojné pozorovanie spôsobí, že vaša myseľ bude prúdiť správnym smerom a nespadne do vodopádu emócií.

Steve rozpracoval svoju meditačnú techniku, ktorú popísal jeho životopisec. Môžme ju v skratke uviesť.

Prvé štádium. Je potrebné zavrieť oči a venovať pozornosť monológu, ktorý sa vo vás neustále odohráva. Myšlienky bežia v hlave neustále, netreba sa ich snažiť zastaviť. Pozorujte, sledujte, ako mozog skáče z myšlienky na myšlienku. Podľa Steva je potrebné toto robiť asi týždeň. Trvanie - 10 minút denne.

V druhej fáze je potrebné preniesť všetku pozornosť na tú časť mozgu, ktorá pozorovala. Udržujte svoju pozornosť bez veľkej zaujatosti. Táto časť mozgu je zodpovedná za vnímanie prítomného okamihu. Keď si uvedomíte druhú časť vedomia, skúste ju ovládať. Spomaľte svoje skákajúce vedomie, snažte sa ho upokojiť. "Vaša intuícia sa stane neuveriteľne silnou." Veci budú výraznejšie, prítomný okamih bude vnímaný naplno, bez toho, aby ste brali do úvahy skúsenosť z minulosti a filtre budúcnosti. Myseľ získava nové zdroje na osvojenie jediného existujúceho priestoru - prítomnosti. - Steve Jobs.


Prišli sme k takým nastaveniam, že súčasný človek postsovietskeho priestoru pozná skôr východné tradície, hoci aj my máme svoje vlastné, úzko späté s históriou našej zeme. Spas rodu Skulských si zachoval niekoľko spôsobov, ako zastaviť vnútorný dialóg, jedným z nich je "cvrček". S jeho pomocou sa môžete "skryť", dopriať mozgu rýchly a hlboký oddych, preladiť sa na "skenovanie" priestoru, nezapájať sa do emócií, znížiť prah bolesti.


"...Ľudská myseľ, má svoju vlastnú vôňu a chuť. Ako čumacká polievka so slaninou, ktorú je možné zacítiť na niekoľko vierst, taktiež je možné pocítiť aj ľudskú myseľ. Ak človek ovláda schopnosť cítiť vône spánkovou časťou hlavy a cítiť chuť zátylkom, taký človek je schopný nájsť nepriateľskú pascu na vzdialenosť dvoch-troch vierst a na míle ďaleko vie, s akými úmyslami sa približuje človek.

Aby ťa nenašli je potrebné zastaviť svoje myšlineky. Aby si ich zastavil, je nutné počúvať cvrčka, ktorý stále spieva pieseň v ušiach človeka." Anatolij Skulskij "Spas. Zapisky nabľudateľa, 1997.


Čo nám to dá? Cvrček je najhlbšia úroveň oddychu. Len pár minút v stave nemyslenia a získate úplne novú produktivitu. Myšlienky sú jasnejšie, rozhodnutia presnejšie a výraznejšie.


Pre milovníkov meditácie je oveľa jednoduchšie vstúpiť do potrebného stavu a zbaviť sa nepotrebných myšlienok. Zvyšuje sa koncentrácia pozornosti. Je to tiež spôsob, ako zastaviť nutkavé (obsedantné) myšlienky.


Toto je "neviditeľný klobúk/plášť neviditeľnosti". Používa sa vtedy, keď je to potrebné urobiť tak, aby si vás nikto nevšimol alebo na chvíľu nevenoval pozornosť. Nie je to hypnotický prostriedok. Má aj iné možnosti, ktoré sú pochopiteľné až keď sa ich naučíte.


Ezoterické techniky, ako je jasnovidectvo, jasnovedenia a iné, pri použití "cvrčka", poskytujú ľahšie naladenie, presnejšie čítanie informácií, vysokú jasnosť chápania.


Dá sa to naučiť? Áno. Na výuke Spasu sa odovzdáva stav, do ktorého žiak vstupuje, a potom sám pochopí, ako to dosiahnuť.


"Cvrček" je malá časť programu druhého stupňa výuky Spasu.


Stáva sa, že ľudia spontánne prechádzajú do týchto stavov, niekedy nevedome, ale nevedia, čo s tým robiť. Nevedia, aké možnosti tají zdanlivo jednoduchý "tinnitus"/šum v ušiach a považujú ho za prekážku, chybu. Len v ojedinelých prípadoch sa im podarí prísť na to a začať túto užitočnú zručnosť uplatňovať. Preto je potrebné zapnutie a ukázanie tohto prirodzeného stavu.

Chceme len povedať, že to nie je nejaká technika, ktorá je prinesená zvonka, alebo nejaká metodika vložená do hlavy ale ide o prirodzené možnosti mozgu, dostupné úplne každému.

Náš kanál na praktické cvičenia:https://www.youtube.com/channel/UCp1D_vZ0p90AsGqvIEm0iUA

Rbu BB tč.0944118857-Ivan
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!