Chara 2 časť

22.04.2022

CHARA - časť druhá

Umenia a návyky kozáka charakternika

Aj keď bol veľmi šikovný bojovník, aj tak sa stalo, že bol zranený v boji a preto charakterníci ovládali množstvo rôznych návykov na liečenie alebo samoozdravenie a na prežitie. V prípade zranenia prikladali k rane pavučinu a niekedy aj obyčajnú zem. Ako antiseptikum používali napríklad sušený ľubovník. Účinok liečebných prípravkov sa zosilňovala čítaním modlitieb alebo vyslovovaním osobitných magických zaklínaní a zariekaní. Liečili predovšetkým slovom, nebol to akoby predobraz súčasnej psychoterapie?

Zariekaním charakterníkmi kozákmi, si záporožci šikovne vedeli poradiť s okovaným brnením protivníkovho vojska. Neúčinkovali na nich ani meč ani gule. Silou pohľadu charakterník mohol odvrátiť nazad prichádzajúci nepriateľský oddiel a naplniť vetrom plachty kozáckej čajky pri plnom kľude s pomocou prastarého zariekadla.

Charakterník sa vedel aj odviazať od "mŕtvoly". Podľa kozáckych povier, nepriateľ zabitý v boji prenasledoval neskôr toho bojovníka, ktorý ho porazil, posielal počas jeho života na neho choroby a nešťastia. Preto skôr než sa začalo liečenie raneného charakterník sa vybral do sveta mŕtvych a dával nepriateľovi, ktorého kozák zabil, výkupné. Na Seči bolo charakterníkov nie viac ako 5-6 ľudí. Keď sa vrátili z vyčerpávajúceho pochodu, záporožec si vracal sily pomocou "zelených" kúpeľov. Po riečnom kúpaní vchádzal do porastu orosenej trávy, brodil sa v nej až pokiaľ sa na koži neusadilo dostatočné množstvo liečebného peľu a rosy. A potom dlho oddychoval v tieni vychutnávajúc si ten pocit. Mágia rosy mnohokrát zosilnená zázračnou silou rastlín zvyšovala imunitu orgranizmu voči chorobám. Naši predkovia rozpracovali špeciálne systémy očistenia organizmu od nečistôt - vypiješ liter-dva piva s medom a so zmesou voňavých liečebných bylín a potom sa paríš v bani až pokiaľ sa nebudeš cítiť príjemne. Baňa sa rátala na záporožskej Seči aj za najlepší prostriedok proti prechladnutiu.

Ľudia verili, že charakterníci ovládajú tiež umenie navádzať "morok" alebo "omanu" na nepriateľa čarodejnými prostriedkami. Nepriatelia bojovali sami medzi sebou.

Golubenkov V.

Náš kanál na praktické cvičenia:https://www.youtube.com/channel/UCp1D_vZ0p90AsGqvIEm0iUA


Rbu BB tč.0944118857-Ivan
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!